Hoitokoti Tuhkimo

Päihdeongelmaisille naisille

Tuhkimon henkilöstö

Jokaisella henkilökunnan jäsenellä on voimassa olevat lääke-, ensiapu- ja hygieniakoulutukset

Raija Lindberg Yrittäjä, Toimitusjohtaja - raija.lindberg@hoitokotituhkimo.fi
• Sosiaaliohjaaja, Otavan opisto
• Mielenterveys-, kriisi-, ja päihdetyön erikoistumisopinnot / PKAMK
• Naiset päihdehuollon asiakkaina; kiintymyssuhdeteoria / Vantaan ammattikorkeakoulu Laurea
• Kognitiivinen psykoterapia päihdetyössä / Järvenpään sosiaalisairaala
• Viiden pisteen korva-akupunktio / NADA
• Osaamisen johtaminen sosiaali- ja terveysalalla erikoistumisopinnot / PKAMK
• Naistenmylly / Myllyhoitoyhdistys ry.
• Arviointikoulutus / Choice Counseling Finland

Anne-Mari Myller Yrittäjä, Vastaava päihdeohjaaja - anne.myller@hoitokotituhkimo.fi - Turvaposti
• Päihdetyön ammattitutkinto, psykososiaalinen lähestymistapa, ehkäisevän päihdetyön erikoistumisopinnot / JAO
• Lähihoitaja / Riveria
• Luovantoiminnan erikoistumisopinnot
• Viiden pisteen korva-akupunktio/ NADA
• CRAFT- valmentajakoulutus / Myllyhoitoyhdistys ry.
• Arviointikoulutus / Choice Counseling Finland
• Realiteettiterapeutti R.T.C. / Suomen realiteettiterapiayhdistys ry
• Voimauttavan valokuvan ammatilliset perusteet

Laura Myller Sairaanhoitaja AMK - laura.myller@hoitokotituhkimo.fi
• Sairaanhoitaja / PKAMK
• Mielenterveys- ja päihdetyön erikoisammattitutkinto (opinnot menossa) / Riveria
• Lähihoitaja / PKKY
• PSYK – Mielenterveyden häiriöiden ja päihderiippuvuuksien lääkehoito/LOVE

Elina Sonne Sairaanhoitaja AMK - elina.sonne@hoitokotituhkimo.fi
• Sairaanhoitaja / Karelia AMK
• Mielenterveys- ja päihdetyön erikoisammattitutkinto (opinnot menossa) / Riveria

Katja Näätänen Sosionomi AMK - katja.naatanen@hoitokotituhkimo.fi
• Sosiaalipedagogiikan koulutusohjelma ja mielenterveys- ja päihdetyön syventävät opinnot / PKAMK
• Arviointikoulutus / Choice Counseling Finland
• Väkivaltatyön perusteet / MAMK
• Väkivaltatyö II / XAMK
• Kriminaalityö / MAMK
• Lähisuhdeväkivallan ehkäisy, tunnistaminen ja puheeksiottaminen / Karelia AMK
• Kriisi- ja traumatyön osaamisen vahvistaminen / XAMK

Jenni Kääpä Sosionomi AMK - jenni.kaapa@hoitokotituhkimo.fi
• Sosiaalipedagogiikan koulutusohjelma/ Karelia AMK
• Lähisuhdeväkivallan ehkäisy, tunnistaminen ja puheeksiottaminen / Karelia AMK
• Lastensuojelun ja perhetyön ammatillisesti vahvistavat opinnot / Karelia AMK
• Rahapeliongelmien kohtaamisen perusteet / XAMK
• Seksuaaliterveyden edistäminen kuntoutuksessa / XAMK

Mervi Kontinaho Ohjaaja - mervi.kontinaho@hoitokotituhkimo.fi
• Lähihoitaja/ Riveria
• Mielenterveys- ja päihdetyön erikoisammattitutkinto (opinnot menossa) / Riveria

Pirjo Lindberg, Ohjaaja - pirjo.lindberg@hoitokotituhkimo.f
• Lähihoitaja

Anna Salmi, Ohjaaja - anna.salmi@hoitokotituhkimo.fi
• Sosionomiopiskelija (valmistuminen 2021)

Marja Voutilainen Sielunhoitoterapeutti - marja.voutilainen@hoitokotituhkimo.fi
• Sielunhoitoterapian koulutus/ IK-opisto

Saara-Eliisa Koponen Kokemusasiantuntija
• Kokemusasiantuntijan koulutus/ Kuopio

Riitta Lindberg Toimistosihteeri - riitta.lindberg@hoitokotituhkimo.fi
• Asiakaspalvelu- ja markkinointimerkonomi

OSTOPALVELUNA

Riitta Kokkoranta, OmaPartners, Päihdelääkäri

Heidi Härkönen, Ohjausavain Oy, työnohjaaja

Käytössä ovat seuraavat puhelinnumerot: TOIMISTO/Ohjaajat, 040-708 3939 Laskutus/Riitta Lindberg, 0400-719 186 Toimitusjohtaja Raija Lindberg, 040-734 7590 Päihdetyön vastaava Anne-Mari Myller, 040-596 0686