Hoitokoti Tuhkimo

Päihdeongelmaisille naisille

Tuhkimon henkilöstö

Jokaisella henkilökunnan jäsenellä on voimassa olevat lääke-, ensiapu- ja hygieniakoulutukset

Raija Lindberg Yrittäjä, Toimitusjohtaja - raija.lindberg@hoitokotituhkimo.fi
• Sosiaaliohjaaja, Otavan opisto
• Mielenterveys-, kriisi-, ja päihdetyön erikoistumisopinnot / PKAMK
• Naiset päihdehuollon asiakkaina; kiintymyssuhdeteoria / Vantaan ammattikorkeakoulu Laurea
• Kognitiivinen psykoterapia päihdetyössä / Järvenpään sosiaalisairaala
• Viiden pisteen korva-akupunktio / NADA
• Osaamisen johtaminen sosiaali- ja terveysalalla erikoistumisopinnot / PKAMK
• Naistenmylly / Myllyhoitoyhdistys ry.
• Arviointikoulutus / Choice Counseling Finland

Anne-Mari Myller Yrittäjä, Vastaava ohjaaja - anne.myller@hoitokotituhkimo.fi - Turvaposti
• Päihdetyön ammattitutkinto / JAO
• Lähihoitaja, mielenterveys- ja päihdetyön osaamisala / Riveria
• Luovantoiminnan erikoistumisopinnot
• Viiden pisteen korva-akupunktio/ NADA
• CRAFT- valmentajakoulutus / Myllyhoitoyhdistys ry.
• Arviointikoulutus / Choice Counseling Finland
• Realiteettiterapeutti R.T.C. / Suomen realiteettiterapiayhdistys ry
• Voimauttavan valokuvan ammatilliset perusteet
• Seksuaalineuvoja / Mikkelin kesäyliopisto & JAMK

Laura Myller Vastaava sairaanhoitaja - laura.myller@hoitokotituhkimo.fi
• Sairaanhoitaja AMK / PKAMK
• Mielenterveys- ja päihdetyön erikoisammattitutkinto / Riveria
• Lähihoitaja / PKKY
• PSYK – Mielenterveyden häiriöiden ja päihderiippuvuuksien lääkehoito/LOVE

Elina Sonne Sairaanhoitaja - elina.sonne@hoitokotituhkimo.fi
• Sairaanhoitaja AMK / Karelia AMK
• Mielenterveys- ja päihdetyön erikoisammattitutkinto (opinnot menossa) / Riveria

Katja Näätänen Ohjaaja- Työvapaalla 30.6.2023 saakka
• Sosionomi AMK, mielenterveys- ja päihdetyön syventävät opinnot / PKAMK
• Monialainen toimintakyvyn edistäminen YAMK (opinnot 8/2020-12/2022) / Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu
• Arviointikoulutus / Choice Counseling Finland
• Väkivaltatyön perusteet / MAMK
• Väkivaltatyö II / XAMK
• Kriminaalityö / MAMK
• Lähisuhdeväkivallan ehkäisy, tunnistaminen ja puheeksiottaminen / Karelia AMK
• Kriisi- ja traumatyön osaamisen vahvistaminen / XAMK

Anna Salmi Ohjaaja - anna.salmi@hoitokotituhkimo.fi
• Sosionomiopiskelija (valmistuminen 12/2022) / Karelia AMK
• Ehkäisevä mielenterveys- ja päihdetyö /Karelia AMK
• Mielenterveys- ja päihdetyön menetelmäosaaminen /Karelia AMK
• Kommunikoinnin ja kuntoutumisen tukeminen /Karelia AMK
• Neuropsykologian soveltaminen hoito- ja kuntoutustyössä /XAMK
• Kipu ja sen lääkkeetön hoito /XAMK
• Huumetyö /XAMK
• Kriminaalityö /XAMK
• Lähisuhdeväkivalta /LAB

Pirjo Lindberg Ohjaaja - pirjo.lindberg@hoitokotituhkimo.fi
• Lähihoitaja,mielenterveys- ja päihdetyön osaamisala

Teija Maaranen Ohjaaja - teija.maaranen@hoitokotituhkimo.fi
• Työvalmentaja, kuntoutus-, ohjaus- ja tukipalveluiden erikoisammattitutkinto/ Riveria
• Muotoilija AMK / PKAMK
• Oppisopimuskoulutuksessa / lähihoitaja 2022 - 2024/ Riveria

Marja Voutilainen Sielunhoitoterapeutti - marja.voutilainen@hoitokotituhkimo.fi
• Sielunhoitoterapian koulutus/ IK-opisto

Riitta Lindberg Toimistosihteeri - riitta.lindberg@hoitokotituhkimo.fi
• Asiakaspalvelu- ja markkinointimerkonomi

SIJAISUUDET

Taru Tahvanainen Ohjaaja
• Lähihoitaja,mielenterveys- ja päihdetyön osaamisala/ P-K:n ammattiopisto
• Nepsy-valmentaja/ Nyt Ratkes(12/22)

Minna Hyötylä Ohjaaja
• Sosionomi/ DIAK Pieksämäki
• Lähihoitaja/ OSAO
• Seksuaalineuvoja/ Peräpohjolan opisto
• Päihdetyön at./ REDU
• Seksuaalisuuden huomioiminen mielenterveystyössä/ Sexpo-säätiö
• Ehkäisevän huumetyön koulutus/ OAMK
• Työelämän päihdekouluttajien koulutusohjelma/ Myllyhoitoyhdistys ry.
• Lähisuhdeväkivallan sovittelun jatko- ja täydennyskoulutus/ THL
• Rikos- ja riita-asioiden sovittelun perus- ja jatkokoulutus/ JKL kaupungin sote-palvelukeskus

Katjusa Leväniemi Ohjaaja
• Lähihoitaja/ SSKKY
• Nuoriso-ohjaaja/ Kanneljärven opisto
• Lasten ja nuorten EO/ Livia Kaarina
• Kk-ohjaaja, Ip-ohjaaja/ SSKKY
• Johdatus teatterin ja draaman ohjaamiseen/ Turun avoin yliopisto

OSTOPALVELUNA

Kaisa Roiha, EsteticLine Oy, Psykiatrian erikoislääkäri, päihdelääketieteen erikoispätevyys

Olga Robonen, EsteticLine Oy, Erikoistuva lääkäri

Heidi Härkönen, Ohjausavain Oy, Työnohjaaja

Käytössä ovat seuraavat puhelinnumerot: TOIMISTO/Ohjaajat, 040-708 3939 Laskutus/Riitta Lindberg, 0400-719 186 Toimitusjohtaja Raija Lindberg, 040-734 7590 Päihdetyön vastaava Anne-Mari Myller, 040-596 0686